مقالات

سایز بندی های لاستیک

سایز بندی های لاستیک

سایزبندی های لاستیک اطلاعات مهمی را به رانندگان می دهد. سایز لاستیک خودروها با یکدیگر متفاوت است. نحوه خواندن و محاسبه کردن سایز لاستیک بسیار راحت است. سایز لاستیک را به صورت اعداد و حروف مشخص می کنند. رقم اول نشان دهنده پهنای تایر، رقم دوم نشان دهنده درصد فاق و رقم سوم نشان دهنده سایز رینگ است. بنابراین قبل از خرید لاستیک باید به اعداد و ارقام روی آن توجه کنید. در اینصورت می توانید لاستیک مناسب ماشین خود را خریداری کنید. انتخاب لاستیک مناسب ماشین خود سبب کاهش مصرف سوخت، تاثیر مثبت بر هندلینگ و شتاب خودرو می شود. در ادامه نکاتی را در خصوص شرایط خودرو و سایزبندی های لاستیک به شما ارائه خواهیم کرد. انتخاب مناسب لاستیک مانع از هدر رفت پول و انرژی شما خواهد شد.

چگونه به سایزبندی های لاستیک مناسب خودروی خود پی ببریم؟

بر روی دیواره لاستیک یکسری اعداد که نشان دهنده قطر، ضخامت، عرض و ساختار لاستیک هستند؛ حک شده است. این پارامترها در واقع شناسامه لاستیک خودرو به حساب می آیند. این اعداد علاوه بر سایز اطلاعات دیگری از قبیل میزان تحمل بار، حداکثر تحمل سرعت، حداکثر تحمل فشار باد، ترکیبات بکار رفته در ساخت لاستیک، تاریخ تولید و انقضا لاستیک را در اختیار شما قرار می دهند. برای مثال لاستیک با مشخصات 14R65/185 برای خودروهای پژو 405 و پژو پارس مناسب است. حرف R نشان دهنده ساختار لاستیک می باشد و این بدان معنا است که لاستیک ساختار رادیال دارد.

در بعضی از لاستیک ها یک حرف در ابتدای مشخصات لاستیک می آید، که نشان دهنده خودرو مناسب لاستیک است. این حروف انگلیسی عبارتند از: T, P, LT, ST. حرف T مخفف Passenger Car به معنای خودروی سواری می باشد. حرف LT مخفف عبارت Light Truck به معنای کامیون سبک است. حرف ST مخفف Special Trailer به معنای تریلر ویژه می باشد. همچنین عبارت Temporary به معنای لاستیک یدک است.

در فاصله کمی از اطلاعات مربوط به سایزبندی های لاستیک اعداد و حروف دیگر که نشان دهنده شاخص بار و شاخص سرعت هستند، دیده می شوند. شاخص بار نشان دهنده حداکثر میزان تحمل بار براساس استانداردهای جهانی است. حرف مربوط به شاخص سرعت بعد از شاخص بار حک می شود. در واقع شاخص سرعت بیانگر حداکثر سرعت قابل تحمل توسط لاستیک است.

انواع ساختار لاستیک

لاستیک خودرو به لحاظ ساختاری در دو دسته بایاس و رادیال تقسیم می شوند. بنابراین حرفی که در میان اعداد سایز لاستیک وجود دارد نشان دهنده نوع ساختار آن است. وجود حرف R نشان دهنده نوع رادیال لاستیک است. فناوری به کار رفته در ساخت تایرهای رادیال جدید و به روز است. اما لاستیک های بایاس نسبت به لاستیک های رادیال قدیمی تر می باشند. در ساخت لاستیک های بایاس از الیاف و نخ استفاده می کنند. اما لاستیک های رادیال را با رشته های سیمی می سازند. رشته های سیمی موجود در ساختار لاستیک های رادیال سبب افزایش مقاومت آن در برابر وزن خودرو و سرعت آن می شود، بنابراین آج لاستیک رادیال در مدت زمان طولانی تری تغییر شکل می دهد. عدم تغییر شکل آج لاستیک سبب حفظ کارایی آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید