مقالات

لاستیک ماشین

لاستیک ماشین

لاستیک ماشین بر سبک رانندگی، میزان سوخت خودرو، نرمی و ایمنی رانندگی بسیار تاثیرگذار است. تایر خودرو یکی از اعضای خانواده انتقال قدرت محسوب می شود. خانواده انتقال قدرت شامل میل لنگ، جعبه دنده، دیفرانسیل و اکسل است. حساسیت تایر خودرو به دلیل درگیر بودن با اجسام بیرونی از قبیل آسفالت، شن، ماسه، گل و لای نسبت به قطعات داخلی بیشتر است.

لاستیک ماشین از قسمت ها و مواد مختلفی از قبیل دوده، کائوچو، محافظت کننده ها، نخ یا سیم و سایر عوامل شیمیایی تشکیل شده است. تایر خودرو از نظر ساختاری به دو دسته تایرهای بایاس و رادیال تقسیم می شوند. مزایای تایرهای رادیال نسبت به بایاس این است که از دوام و طول عمر بالایی برخوردار هستند. زیرا این تایرها در مقابل پنچری بسیار مقاوم هستند. استفاده از تایر بایاس سبب مصرف سوخت کم، رانندگی راحت، فرمان پذیری مناسب، شتاب و ترمزگیری سریع می شود.

خصوصیات و ویژگی های لاستیک ماشین

یکی از نکات مورد توجه این است که لاستیک تمام چرخ ها باید یکسان و از یک نوع برند مشابه باشد. زیرا متفاوت بودن آج لاستیک ماشین سبب لرزش و بد فرمانی خودرو خواهد شد. تنظیم بالانس و فرمان خودرو سبب افزایش عمر مفید لاستیک خودروها می شود. سایش غیر عادی و ناهمگون تایرهای خودرو نشان دهنده خرابی در سایر قسمت های خودرو از قبیل فرمان، جلوبندی و فنربندی است. بنابراین سایش لاستیک های خودرو را جدی بگیرید و در اسرع وقت نسبت به تعویض لاستیک ها اقدام نمایید. تیک آف، دستی کشیدن و ترمز ناگهانی موجب زود خراب شدن لاستیک خودروها می شود.

انواع طرح های گل لاستیک ماشین

برای افزایش کارایی رویه تایرخودرو معمولا آن را با طرح های مخصوصی می سازند. طرح گل تایر علاوه بر زیبایی ظاهری سبب کارکرد بهینه چنگک زنی بهتر، ترمز گیری بهتر، خنک کردن تایر و راندن آب سطح جاده به طرفین خواهد شد. یکی از طرح های تایر طرح نیم دنده (K-LUG) می باشد که مخصوص محور عقب خودروهای کامیونی و وانتی است. این طرح گل تایر سبب می شود راندن و پیش بردن خودرو به خوبی انجام شود. این طرح گل از قدرت ترمز گیری و چنگ زنی خوبی برخوردار است.

طرح چهار خط (HICHW AY POWER) به دلیل پایداری حرکتی خوب، فرمان پذیری مناسب و قدرت ترمز گیری مناسب در محورهای جلو کاربرد دارد.

طرح دو خط (TRACTION POWER) ترکیبی از نیم دنده و چهار خط است. این طرح از فرمان گیری و ترمز گیری مناسبی برخوردار است. از این طرح در محور جلوی خودروهای کامیونی و وانتی استفاده می شود.

طرح مکعب (ELEGANCE) در تایرهای رادیال خصوصا تایرهای سواری استفاده می شود. در خودروهای سواری در محورهای جلو و عقب از طرح گل یکسان استفاده می گردد. لازم است بدانید که طرح گل خودروهای سواری متنوع است. زیرا لاستیک ماشین سواری باید به گونه ای باشد که موجب سوخت کمتر، ترمز گیری مناسب، فرمان گیری مناسب، حرکت نرم و قابلیت بیرون راندن آب هنگام تماس با جاده را داشته باشد.

طرح جهت دار (FALCON) هم مناسب خودروهای سواری است. این طرح از پایداری مناسب در جاده های خیس و دوام زیاد در سرعت های بالا برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید